Перша допомога при гострій судинній недостатності, анафілактичному шоку, кардіогенний шок, опіковий шок, утоплення

Гостра судинна недостатність клінічно проявляється непритомністю, колапсом і шоком. Вона характеризується раптовим зниженням артеріального тиску, різкою загальною слабкістю, порушенням свідомості з периферичними проявами (блідість шкірних покривів, похолодіння кінцівок, слабкий частий пульс тощо).

Допомога при непритомності. Непритомність проходить переважно самостійно, але для прискорення цього процесу необхідно покласти потерпілого в горизонтальне положення, трохи підняти ноги на висоту до 15 см, щоб збільшити приток крові до головного мозку, звільнити від тісного одягу, розстібнути комір, послабити ремінь, забезпечити доступ свіжого повітря. Доцільно скропити обличчя і груди потерпілого холодною водою, дати йому понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом, зігріти ноги грілками або розтерти рушником. Не потрібно поспішати піднімати хворого. Якщо дозволяють умови, йому дають випити гарячого чаю чи кави. Після цього допомагають сісти і за умови задовільного самопочуття - встати. Якщо ці заходи не допомагають, потерпілому додатково дають серцеві краплі (кордіамін, валокордин).

Перша допомога при анафілактичному шоку. При розвитку гострого алергічного стану або анафілактичного шоку необхідно припинити введення препарату, що діє як алерген. Для поліпшення кровообігу хворого кладуть у горизонтальне положення або навіть з трохи опущеною головою або опускають край ліжка. Щоб уникнути асфіксії блювотними масами, голову повертають на бік, висовують язик та фіксують нижню щелепу, щоб запобігти западанню язика; якщо є зубні протези, їх виймають. Хворого тепло закутують і обкладають грілками, забезпечують доступ свіжого повітря. Для зменшення всмоктування алергену до місця його введення прикладають мішечок з льодом. Жало після укусу оси або бджоли видаляють. Дають протиалергічні засоби (димедрол, тавегіл, діазолін, хлористий кальцій). При пероральному прийомі алергену хворому промивають шлунок. При закапуванні алергенного препарату в ніс або кон'юнктивний мішок їх промивають проточною водою. При необхідності паралельно здійснюють реанімаційні заходи: непрямий масаж серця, штучну вентиляцію легень.

Кардіогенний шок. Надзвичайно важким ускладненням гострого інфаркту міокарда є кардіогенний шок.

Основними заходами першої допомоги є забезпечення повного фізичного і психічного спокою, положення лежачи з виключенням будь-яких рухів. Коли у хворого є ознаки ядухи, його слід покласти на спину і трохи підняти верхню частину тіла. Саме таке положення поліпшує кровообіг дихання, зменшує навантаження на хворе серце. Під язик хворому дають таблетку валідолу або нітрогліцерину, знеболюючі засоби (анальгін, пенталгін, баралгін). Через деякий час знову дають валідол та нітрогліцерин. Накладають на ділянку серця гірчичники і грілки до ніг. Викликають спеціалізовану кардіологічну бригаду "швидкої допомоги".

Опіковий шок. Перша допомога. При. наданні допомоги насамперед необхідно погасити палаючий одяг, винести потерпілого із зони вогню. При масивних опіках потерпілого доцільно загорнути в чисте простирадло, або накласти стерильну пов'язку. Обов'язково давати знеболюючі засоби, накрити теплою ковдрою і давати якомога більше теплої підсоленої рідини: води, чаю, кави, мінеральної води тощо. Варто подбати також і про максимальний спокій потерпілого.

Утоплення - це один із видів механічної асфіксії, при якій механічним фактором, що викликає це явище, є яка-небудь рідина, яка попала в дихальні шляхи. Причому, рідина може бути найрізноманітнішою: вода, нафта, вино тощо. Найчастіше утоплення відбувається у воді. Втопитися можна навіть у невеликий її кількості, досить, щоб у воду було занурено тільки обличчя. Зустрічаються випадки утоплення не тільки в річках, озерах, морях, басейнах тощо, але й у калюжі, діжці тощо. При попаданні у воду людина спочатку затримує дихання (передасфіктичний період). При спробах дихати вода надходить до рота і часто утопаючий ковтає її. Проходить кілька секунд, а інколи декілька хвилин (при великій витривалості і тренованості) і людина починає дихати у воді (період задишки). При першому вдиху вода проникає до гортані і в результаті подразнення слизових оболонок настає кашель. Внаслідок збовтування води, повітря і слизу в дихальних шляхах відбувається утворення дрібнобульбашкової піни, яка постійно викидається з дихальних шляхів. Після цього настає короткочасна зупинка дихання, потім термінальне дихання і, нарешті - зупинка дихання. Тривалість утоплення - 4-5 хв.

Перша допомога. Рятуючи потопаючого, треба бути дуже обережним. Під впливом природного у таких ситуаціях страху людина не контролює свою поведінку. Вона може схопити рятівника за руки, шию, міцно стиснути і тим самим не лише обмежити рятувальні дії, але й створити небезпеку утоплення їх обох. Тому підпливати до потерпілого необхідно ззаду, схопити його за волосся або під пахви, повернувши обличчям догори, пливти до берега. Надавати першу допомогу починають негайно після того, як витягли потерпілого з води. Шматком матерії або пальцями видаляють з порожнини рота і глотки землю, пісок, водорості. Одночасно розстібають і знімають мокрий одяг, пояс, ремінь. Щоб видалити воду з дихальних шляхів, той, хто надає допомогу, стає на одне коліно, кладе утопленика животом на стегно другої ноги так, щоб голова та плечі потерпілого були опущеними, і кілька разів ритмічно натискує руками на спину. Коли з дихальних шляхів потерпілого витече вода і верхні дихальні шляхи стануть вільними, потерпілого кладуть обличчям догори і за відсутності дихання проводять штучну вентиляцію легень, а при зупинці серця - непрямий масаж серця. Видалити воду з дихальних шляхів можна ще такими способами: правою рукою підняти потерпілого, що лежить на животі, за стегно догори, повернувши обличчя вбік, а лівою рукою ритмічно натискати йому на спину або підняти потерпілого за нижню частину тулуба так, щоб верхня частина і голова провисли. Слід пам'ятати, що видалення води з верхніх дихальних шляхів і шлунка проводять лише у "синіх" утоплеників. У потерпілих з "блідою асфіксією" витрачати час на видалення води, якої може і не бути в дихальних шляхах, не варто, необхідно відразу приступити до проведення штучної вентиляції легень і продовжувати її доти, поки не з'явиться самостійне дихання. Після відновлення дихання і серцевої діяльності, потерпілого розтирають руками, перевдягають у суху білизну, дають випити чаю або кави. Не можна відпускати потерпілого додому без супроводжуючого.