Кіпр

 

 

 

Міжнародну миротворчу операцію Організації Об`єднаних Націй з підтримання миру і безпеки  на Кіпрі було створено резолюцією Ради безпеки ООН від 4 березня 1964 року  № 186 для запобігання відновлення бойових дій між кіпрсько-грецькою і кіпрсько-турецькою громадами та для сприяння у підтриманні і відновленні правопорядку та поверненні життя до нормальних умов.

У 1974 році, коли в наслідок перевороту влади прихильниками об’єднання Кіпру з Грецією та подальшим за ним вторгненням Туреччини відбувся фактичний поділ Кіпру на дві частини, до мандату місії ООН на Кіпрі було додано нагляд за фактичним припиненням вогню та збереження та підтримання буферної зони між позиціями кіпрської національної гвардії та позиціями турецьких і кіпрсько-турецьких сил, яка закріпила фактичні позиції протиборчих сил на момент припинення вогню та простягнулася на 180 км вздож через весь острів, маючи в ширину від 7,4 км до 3,3 м.

КЛЮЧОВІ ЗАВДАННЯ МИРОТВОРЧИХ СИЛ ООН:

· недопущення відновлення бойових дій між ворогуючими сторонами;

· сприяння в дотриманні порядку та законності в буферній зоні;

· сприяння нормальній діяльності цивільного населення у буферній зоні;

· надання гуманітарної допомоги;

· спостереження за лініями припинення вогню;

· підтримання встановленого режиму буферної зони.

Поліцейський компонент місії ООН на Кіпрі станом на січень 2020 року представлений 15 країнами та налічує 69 міжнародних поліцейських.

Національний персонал МВС України в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі складається з досвідчених представників органів внутрішніх справ України. 

 

ЗАВДАННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ПЕРСОНАЛУ:

· патрулювання буферної зони;

· надання допомоги місцевій поліції в розслідуванні протиправної діяльності в буферній зоні;

· координація проведення заходів з надання гуманітарної допомоги та нагляду за станом справ з питань прав людини;

· моніторинг діяльності урядових та неурядових структур у зоні відповідальності;

· забезпечення ескортування та супроводження цивільного населення в буферній зоні;

· виконання інших завдань відповідно до займаних посад.

Міжнародні поліцейські сили в місії на Кіпрі працюють без зброї і без спецзасобів. В особливих випадках дозволяється використовувати засоби пасивного захисту, такі як шолом та бронежилет. Виконання покладених завдань відбувається на території буферної зони де з одного боку позиції озброєних турецьких військових, а з іншого спостережні пункти грецької національної гвардії. Більша частина роботи в тій чи іншій мірі пов’язана з цивільним населенням в буферній зоні.

 

СКЛАД ТА ЧИСЕЛЬНІСТЬ МІСІЇ

Загальна затверджена чисельність місії становить 1233 осіб (згідно Резолюції Ради Безпеки ООН № 2430(2018) від 26 липня 2018 року), в тому числі:

- цивільний компонент  (міжнародні спеціалісти та працівники з місцевого населення) – 150;

- військовий компонент (750 військовий контингент та 52 офіцери штабу) – 802;

- поліцейський компонент – 69.

Безповоротні втрати Місії ООН на Кіпрі за весь час її існування становлять на сьогоднішній день  183 особи, в тому числі:

- цивільних спеціалістів – 6;

- працівники з місцевого населення  – 2;

- військових  – 172;

- поліцейських – 3.   

Національний персонал МВС України налічує 8 працівників, з них 2-е жінок.

Двоє офіцерів працюють у Головному Штабі Місії, один з них перебуває на посаді заступника Командира поліцейського компоненту Місії, інша співробітниця відповідає за напрямок кадрового забезпечення поліцейського компоненту Місії, четверо перебувають на керівних посадах в секторах Місії та один на посаді патрульного офіцера.

                                      

ПРАВОВІ ПІДСТАВИ:

1) Указ Президента України № 732/2009 від 11 вересня 2009 року (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 48/2012 від 1 лютого 2012 року) 
« 2. Направити миротворчий персонал із числа працівників органів внутрішніх справ України та військовослужбовців Збройних Сил України загальною чисельністю до 12 осіб для участі України у Силах Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру на Кіпрі».

2) Закон України від 23.04.1999 № 613 «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки»;

3) Закон України від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію»;

4) Положень про Міністерство внутрішніх справ (постанова КМУ від 28.10.2015 № 878) та Національну поліцію (постанова КМУ від 28.10.2015 № 877);

5) Положення про головний орган військового управління Національної гвардії України (затвердженого Указом Президента України від 28.03.2014 № 346);

6) Наказ МВС України від 31.07.2019 № 639 «Про участь національного персоналу в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки».