Політичний устрій

Питання про статус Косово викликає багато суперечок і розбіжностей. У результаті активних бойових дій військовоповітряних і військово-морських сил НАТО проти Союзної Республіки Югославії і під тиском дипломатії керівництво Югославії було змушено погодитися вивести з території Автономного краю Косово й Метохії військові й поліцейські сили, тим самим втративши фактичний контроль над нею. Із червня 1999 року Косово й Метохія перебуває під управлінням адміністрації ООН і під фактичним військовим протекторатом НАТО.

17 лютого 2008 року Парламент Косово в однобічному порядку проголосив незалежність та оголосив про формування суверенної держави Республіка Косово. Однак, відповідно до конституції Сербії, парламент краю не вважає необхідним відділення повноважень, тому оголошення незалежності нелегітимно, і Косово як і раніше входить до складу Сербії як автономний край Косово і Метохія.

В лютому 2008 року Афганістан, Тайвань і ряд європейських країн першими визнали незалежність Косово. Першою таке рішення прийняла Франція, а потім до неї приєдналися Великобританія та Італія. У той же день незалежність Косово визнали в США. Тоді ж проти визнання незалежності краю виступила Іспанія, а також Кіпр, Греція, Словакія, Болгарія, Румунія, Китай і Росія.  19 лютого 2008 року Болгарія змінила своє рішення й оголосила, що в майбутньому визнає суверенітет краю. 20 лютого 2008 року Германія також визнала суверенітет краю. У травні 2010 року число країн, що визнали незалежність Косово, досягло близько 70.

С точки зору Сербії та держав, що не визнали відділення, статус Косово на даний момент ( автономний край Сербії, в однобічному порядку заявивший про свою незалежність) визнаний деякими країнами самостійною державою й залучився військовою підтримкою військами НАТО, які протидіють відновленню територіальної цілісності Сербії конституціонального строю на території Косово й Метохії.

Як відповідна міра на проголошення незалежності парламент Сербії прийняв одностайну ухвалу про анулювання рішення крайового парламенту Косово від 18-го лютого. Аналогічне рішення прийняв уряд Сербії (17-го лютого). Рішення було прийнято на підставі порушення конституції Сербії, а також норм міжнародного права про недоторканність територіальної цілісності країн. Республіка Косово була названа «фальшивою державою на території Сербії», а на лідерів республіки були заведені кримінальні справи. Сербія також відкликала послів із США, Німеччини й Великобританії. 28 червня 2008 року була сформована Сербська Скупщина Косово — місцевий парламент у північній частині краю, яка не контрольована албанцями. Новий парламент підтримали Сербія й Росія, а США, керівництво ЄС і влади самопроголошеної Республіки Косово оголосили його нелегітимним.

22 липня 2010 року міжнародний суд ООН визнав, що проголошення незалежності Косово не суперечить нормам міжнародного права.

А через день — 23 липня 2010 року – Уряд України зробив офіційну заяву, про те, що «не визнає незалежності Косово».

Чинним президентом Косово є Атіфете Ях’яга (з 7 квітня 2011 року).