Економіка, траспорт і зв'язок

Після розпаду Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія (СФРЮ) Koсовo мало найнижчі економічні показники серед колишніх територій СФРЮ; основні причини – політична нестабільність, війна та безперервні сербсько-албанські конфлікти.

kosovo_4

З 1999 р. повоєнне відновлення та допомога світового співтовариства дали поштовх для економічного розвитку краю. З 2003 пo 2011 роки, незважаючи на зменшення обсягів фінансової допомоги від інших країн, показник зростання ВВП залишався на рівні 5%.  Світова фінансова криза 2009 року не вплинула на макроекономічні показники – інфляція була низькою.

Основною проблемою залишається неврегульованість у сфері імпорту та експорту: у 2004 році дефіцит у сфері товарів та послуг наблизився до показника 70% від ВВП; у 2011 році цей показник знизився до 39% від ВВП. Фінансові надходження від косовської діаспори склали 14 % від ВВП країни. Ключовими секторами економіки Косово залишаються роздрібна торгівля і будівництво. Приватний сектор і промисловість розвиваються повільними темпами. У 2011 р. дефіцит бюджету країни склав 20%. На даний час економіка Косово і досі є залежною від фінансової допомоги діаспори та МВФ.

Однак, Косово має дуже низький показник зовнішнього боргу - лише 5.8% від ВВП. У випадку визнання Косово Сербією, згідно угоди про виплату боргу СФРЮ країна повинна буде виплатити 1 264 000 000 млрд дол. США. Уряд Косово докладає всіх можливих зусиль для створення сприятливих умов для покращення інвестиційного клімату і активізації співпраці з міжнародним співтовариством.

Одним із завдань МООНК було врегулювання митних питань і встановлення контролю за експортними та імпортними процедурами після демаркації косовських кордонів.  Всі товари, які імпортуються до Косово, обкладаються 10-відсотковим податком. Уряд Косово підписав ряд торговельних угод із Хорватією, Боснією та Герцеговиною, Албанією та Македонією.

Євро є офіційною валютою Косово. З 2011 року Євросоюз офіційно визнав право Косово на здійснення торгових операцій з країнами Європи. З 2002 року Єврокомісія щороку проводить моніторинг досягнень Косово стосовно покращення політичної та економічної ситуації. 29 червня 2009 року Косово стало членом МВФ та Світового Банку.

Зв'язок

Телебачення

У Косово функціонують 3 загальнодержавні канали (RTK, Kohavision i RTV 21) та 8 регіональних.

Радіомовлення

У Косово функціонують 5 загальнодержавних радіостанцій:

  • Radio 21
  • Blue Sky
  • Radio Dukagjini
  • Radio K4
  • Radio Kosova

Транспорт

Транспортне сполучення в основному автомобільне, залізниці (загальною довжиною 333 км), обслуговуються компанією Hekurudhat e Kosovës (Залізниці Косово). Є регулярне автобусне сполучення із Чорногорією (напр., з автовокзалу Рожає (Чорногорія) на Печ, Пріштину).