Національний персонал МВС України у міжнародній миротворчій операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі

 

Міжнародну миротворчу операцію Організації Об`єднаних Націй з підтримання миру і безпеки  на Кіпрі було створено резолюцією Ради безпеки ООН від 4 березня 1964 року № 186 для запобігання відновлення бойових дій між кіпрсько-грецькою і кіпрсько-турецькою громадами та для сприяння у підтриманні і відновленні правопорядку та поверненні життя до нормальних умов.

У 1974 році, коли в наслідок перевороту влади прихильниками об’єднання Кіпру з Грецією та подальшим за ним вторгненням Туреччини відбувся фактичний поділ Кіпру на дві частини, до мандату місії ООН на Кіпрі було додано нагляд за фактичним припиненням вогню та збереження та підтримання буферної зони між позиціями кіпрської національної гвардії та позиціями турецьких і кіпрсько-турецьких сил, яка закріпила фактичні позиції протиборчих сил на момент припинення вогню та простягнулася на 180 км вздовж через весь острів, маючи в ширину від 7,4 км до 3,3 м.

Таким чином, основними завданнями місії ООН на Кіпрі визначено:

-    Підтримання та контроль за дотриманням угоди щодо припинення вогню (підтримання «статус-кво»);

-    Відновлення та підтримання правопорядку в буферній зоні;

-    Повернення до нормальних умов життя в буферній зоні;

-    Забезпечення гуманітарної допомоги місцевому населенню.

Завданняполіцейськогокомпоненту:

-    Контроль за дотриманням угоди щодо припинення вогню (щоденний моніторинг буферної зони);

-    Відновлення та підтримання правопорядку в буферній зоні (перевірка наявності дозволів на перебування у всіх цивільних осіб, затримання та ескортування за межі зони тих, хто перебуває без відповідного дозволу);

-    Повернення до нормальних умов життя в буферній зоні (сприяння та контроль за роботою фермерів та проведенням будівельних робіт за наявності відповідних дозволів, забезпечення контролю щодо заборони на вивіз сміття в буферну зону, розведення вогнищ, полювання та інших можливих противоправних дій);

-    Забезпечення гуманітарної допомоги місцевому населенню та ескортування гуманітарних конвоїв;

-    Забезпечення заходів безпеки при проведенні масових заходів та зустрічей керівників грецької та турецької частин острову за участю Спеціального представника Генерального Секретаря ООН.

Міжнародні поліцейські сили в місії на Кіпрі працюють без зброї і без спецзасобів. В особливих випадках дозволяється використовувати засоби пасивного захисту, такі як шолом та бронежилет. Виконання покладених завдань відбувається на території буферної зони де з одного боку позиції озброєних турецьких військових, а з іншого спостережні пункти грецької національної гвардії. Більша частина роботи в тій чи іншій мірі пов’язана з цивільним населенням в буферній зоні.

 

Склад та чисельність місії

Загальна затверджена чисельність місії становить 1233 осіб (згідно Резолюції Ради Безпеки ООН № 2430(2018) від 26 липня 2018 року), в тому числі:

цивільний компонент  (міжнародні спеціалісти та працівники з місцевого населення) – 150;

військовий компонент (750 військовий контингент та 52 офіцери штабу) – 802;

поліцейський компонент – 69.

Станом на 15 вересня 2018 року наявна чисельність поліцейського компоненту складає 68 офіцерів міжнародної поліції, в тому числі 45 чоловіків та 23 жінки, представлених 13 країнами, а саме: Болгарія, Боснія та Герцеговина, Ірландія, Італія, Китай, Литва, Росія, Румунія, Сербія, Словаччина, Україна, Чорногорія та Швеція.

 Національний персонал МВС України налічує 10 працівників, з них 2-е жінок.

Безповоротні втрати Місії ООН на Кіпрі за весь час її існування становлять на сьогоднішній день  183 особи, в тому числі:

цивільних спеціалістів – 6;

працівники з місцевого населення  – 2;

військових  – 172;

поліцейських – 3.                 

 

Національний персонал МВС України

« 2. Направити миротворчий персонал із числа працівників органів внутрішніх справ України та військовослужбовців Збройних Сил України загальною чисельністю до 12 осіб для участі України у Силах Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру на Кіпрі». Указ Президента України № 732/2009 від 11 вересня 2009 року (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 48/2012 від 1 лютого 2012 року).

Станом на 15 вересня 2018 року національний персонал МВС України налічує 10 працівників, з них 2-е жінок.

Правові підстави:

Закон України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях» від 23 квітня 1999 року N 613-XIV;

Указ Президента України «Про направлення миротворчого персоналу для участі України у Силах Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру на Кіпрі» № 732/2009 від 11 вересня 2009 року (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 48/2012 від 1 лютого 2012 року);

Наказ МВС України «Про організаційне забезпечення миротворчої діяльності МВС України» від 7 грудня 2003 року№ 1490.

СМЦ НАВС