Киргизтан

Хронологія подій міжетнічної кризи між узбеками та киргизми в Киргизстані 2010 року

11 червня 2010 року. 10.00 (Київський час) В місті Ошживі велика узбецька громада і район вважається оплотом усунутого від влади президента Курманбека Бакієва. За повідомленнями, сутички спалахнули між суперницькими угрупуваннями і переросли в збройне протистояння. У місті палає низка будівель, включно з кав'ярнями, місцевим телеканалом та театром. Найвірогідніше, більшість будинків належить етнічним узбекам. Пожежники намагалися загасити пожежу, але молодики кидали каміння й перешкоджали їхній роботі. Незрозуміло, хто організував сутички, але у зверненні до народу тимчасовий президент Роза Отунбаєва сказала, що дрібні сутички призвели до масових безпорядків, і закликала до спокою.

kirgiztan_1

11 червня 2010 року. 16.12 (Київський час) Влада у Киргизстані оголосила надзвичайний стан після спалаху насильства в другому за розміром місті Ош на півдні країни. За повідомленнями місцевих посадовців, щонайменше 26 людей загинули і понад триста було поранено під час сутичок. У місті Ош та кількох невеликих містечках довкола запроваджено комендантську годину. Посадовці стверджують, що до міста надіслали бронетранспортери. Керівники Росії та Китаю закликали до спокою. Тимчасовий уряд намагається відновити порядок у країні після повстання у квітні. Відтоді не припиняються побоювання про новий спалах насильства між киргизами та етнічними узбеками на півдні країни. Місцеві мешканці кажуть, що стрілянина тривала зранку у п'ятницю і, що над містом літають вертольоти. Проте, речник міністерства внутрішніх справ каже, що стрілянина припинилася і, що сили безпеки взяли місто під контроль.

11 червня 2010 року. Близько 22:40 за всесвітнім часом (GMT) В прямому телевізійному ефірі виступив мер Оша Мелісбек Мірзакматов, який закликав жителів міста зберігати спокій: «Правоохоронні органи роблять все можливе, щоб уже в найближчі години взяти ситуацію під свій контроль», — сказав він.

11 червня 2010 року. Близько 19.55 (Київський час) У результаті масових заворушень в Оші загинуло більше 40 чоловік і понад 600 отримали поранення, повідомляє влада Киргизстану. В.о. президента Киргизстану Роза Отунбаєва заявила, що ситуація в Оші, великому місті на півдні Киргизстану у Ферганській долині, взята під контроль, проте жителі міста повідомляють про триваючі стрільби. Чинний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Казахстану Канат Саудабаєв висловив глибоке співчуття у зв'язку з подіями в Оші.

kirgiztan_2

12 червня 2010 року. Близько 11.14 (Київський час) За повідомленнями інформагентств, в різних районах міста чути постріли, учасники заворушень палять машини. За медичною допомогою до лікарень звернулися, за даними Мінохоронздоров'я Киргизстану, близько 700 чоловік, і влада побоюється, що виникнуть перебої з організацією харчування для поранених та постраждалих.

12 червня 2010 року. 18.58 (Київський час) Тимчасовий уряд Киргизстану попросив Росію надіслати війська, аби допомогти зупинити насильство в місті Ош на півдні країни, де в результаті сутичок, за даними міністерства охорони здоров'я, загинули майже 80 людей і понад 600 було поранено. За даними медиків, загалом до лікарень по допомогу звернулися понад тисяча людей. Росія заявила у відповідь, що наразі не збирається відправляти свої війська до Киргизстану.

13 червня 2010 року 08.47 (Київський час). Кількість жертв безладь на півдні Киргизстану, за повідомленнями місцевих ЗМІ, які цитують МОЗ республіки, досягла 80 людей. Тимчасовий уряд Киргизстану підписав декрет про дозвіл застосовувати зброю на ураження, повідомляє агентство «24.kg» з посиланням на офіційні джерела. Тимчасовий уряд Киргизстану прийняв декрет про часткову мобілізацію військовозобов'язаних. У декреті йдеться про необхідність «з метою забезпечення безпеки громадян, захисту конституційного ладу, з метою якнайшвидшої нормалізації стану, відновлення законності і порядку провести заходи щодо переведення частини збройних сил на організацію і склад військового часу».

13 червня 2010 року 10.20 (Київський час) За деякими даними, нападники заволоділи зброєю і викрали БТР. За словами представника МНС Киргизстану, в Джалал-Абадській області була розстріляна пожежна команда, яка виїхала до місця пожежі. Повідомлялося, що на міському іподромі Джалал-Абад зібралися близько п'яти тисяч молодих людей, які вимагають надати їм автобуси, щоб відправитися в Ош. Тимчасовий уряд Киргизстану створив Раду безпеки при президентові перехідного періоду. Рада безпеки була скасована рішенням колишнього президента Курманбека Бакієва наприкінці минулого року. Тимчасовий уряд був сформований після державного перевороту на початку квітня. Секретарем Ради безпеки призначено полковника спецслужби Аліка Орозія. Раніше він вже займав пост заступника голови Ради безпеки, але в 2007 році подав у відставку. 14 червня Алік Орозій, як очікується, візьме участь у консультації секретарів ради країн Організації договору з колективної безпеки з вироблення заходів реагування на ситуацію в Киргизстані. Представник Червоного Хреста заявив, що десятки тисяч біженців покинули свої домівки, рятуючись від погромів і грабежів. «Стуація погіршується з кожною годиною. Відключені газ та електрика, що означає і припинення подачі води. Магазини та базари закриті. Існує небезпека нестачі продуктів харчування», — говориться в заяві місії Червоного хреста в Киргизстані.

13 червня 2010 року. 19.00 (Київський час) У Киргизстані третій день триває міжетнічне насильство. Загинуло понад 100 людей, десятки тисяч етнічних узбеків втекли в сусідній Узбекистан. Перехідний уряд Киргизстану дав силам спецпризначення дозвіл стріляти на враження у спробах зупинити насльство. Він також оголосив часткову мобілізацію армії, щоб боротися з «деструктивними силами та кримінальними елементами». Всі військовозобов'язані мають з'явитися за місцем призову в неділю. Очевидці кажуть, що етнічні киргизи стріляють в етнічних узбеків і палять будинки. Кореспондент Бі-Бі-Сі в місті Ош передає, що чує сильну стрілянину. Етнічні узбеки намагаються втекти від банд, які, за їхніми словами, складаються з етнічних киргизів, у південному місті Ош. Майже 1000 людей також отримали поранення в найгіршому протистоянні, відколи президента Курманбека Бакієва було скинуто з посади у квітні.

14 червня 2010 року 08.25 (Київський час) За останніми даними, 117 людей загинули під час масових безладь на півдні Киргизстану, повідомляє прес-служба киргизького міністерства охорони здоров'я. Як повідомили у відомстві, всього за медичною допомогою звернулися 1 000 485 людей, госпіталізовано — 779, амбулаторно обслуговано — 602 людини. На дану годину представники ООН терміново оцінюють розмір гуманітарної кризи на півдні Киргизстану, де багато узбеків були змушені залишити свої будинки через спалах міжетнічного насильства. Генсек ООН Пан Гі Мун обговорив ситуацію в Киргизстані з представниками ЄС і ОБСЄ. На цей момент відомо, що всі три організації відправляють у Киргизстан своїх посланців. Більше 75 тисяч етнічних узбеків з південних областей Киргизстану перейшли на територію Узбекистану. За даними МНС Узбекистану, на території Андижанської, Наманганської та Ферганської областей організовані пункти для прийому біженців. Біженців забезпечують водою, харчуванням, медикаментами. З ними працюють психологи. Як повідомляють агентства, серед біженців в основному жінки і діти. У їх числі є поранені.

14 червня 2010 року 13.09 (Київський час) У понеділок в південних районах Киргизстану тривала періодична стрілянина. У другому за величиною місті Ош почалися перебої з водою і продуктами харчування. На світанку збройні мародери почали грабувати магазини. Згідно з офіційними даними міністерства охорони здоров'я країни, які були оголошені на світанку понеділка, кількість загиблих на цей момент складає 117 осіб, близько 1500 поранено. Тим часом представники різних міжнародних гуманітарних організацій заявляють, що ці цифри, швидше за все, набагато вищі. За словами співробітників Червоного Хреста, вони стали свідками того, що лише на одному кладовищі були поховані близько 100 тіл.

14 червня 2010 року 17.32 (Київський час) Країни-члени Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) не виключають застосування будь-яких коштів з метою зупинки міжетнічного насильства в Киргизстані, заявив секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушів. ОДКБ, яка об'єднує Росію, Казахстан, Киргизстан, Білорусь, Вірменію, Узбекистан та Таджикистан, у минулому році створила Колективні сили швидкого реагування (КСОР), кістяк яких становлять російські десантники. Патрушев, який брав участь у нараді секретарів Радбезів країн ОДКБ, прямо не сказав про можливість задіяння військ. Однак учасники зустрічі «не виключили використання жодних коштів, які є в потенціалі ОДКБ». У заяві також говориться, що вжиті тимчасовим урядом Киргизстану зусилля поки недостатні для стабілізації обстановки. За повідомленням кореспондента агентства Франс прес, киргизький військовий вертоліт в понеділок кілька разів облітав місто Ош на півдні Киргизстану, де сталося кровопролиття, скидаючи сотні листівок киргизькою і узбецькою мовами, адресованих місцевому населенню. «Що ви творите? Зупиніться! Розкрийте очі! Що зроблено, те зроблено — це не можна змінити. Киргизстан — ваш будинок. Не піддавайтеся на провокації!» — йдеться у листівках.

14 червня 2010 року 22.19 (Київський час) Курманбек Бакієв організував у Мінську термінову прес-конференцію, на якій закликав зупинити кровопролиття на півдні Киргизстану. «Як президент країни і як громадянин я не маю права мовчати. Міг би, звичайно, сидіти і мовчати — розбирайтеся самі. Але не можна цього робити», — пояснив Бакієв. Вигнаний президент звинуватив тимчасовий уряд Киргизстану в нездатності забезпечити безпеку громадян і невмінні локалізувати і погасити міжнаціональний конфлікт на півдні країни. «Початок поклала звичайнісінька побутова сварка в одному з казино міста Ош», — стверджує Бакієв, зауважуючи при цьому, що інформацією володіє мізерною. За відомостями Бакієва, місцеві та столичні влади не приділили належної уваги конфлікту, що призвело до міжнаціональних сутичок. «Анархія» і «бєспрєдєл» — такими словами Бакієв визначив нинішній стан на батьківщині.

kirgiztan_3

15 червня 2010 року. 07.23 (Київський час) Кількість жертв безладів у Киргизстані зросла до 170 людей, повідомляє міністерство охорони здоров'я республіки. За час конфлікту за медичною допомогою звернулися 1762 людини, 826 з яких були госпіталізовані, йдеться в повідомленні.

15 червня 2010 року. 11.57 (Київський час) Число біженців з південних областей Киргизстану незабаром може досягти 100 тисяч осіб, заявив спецпредставник генсека ООН Мирослав Енча. «Ми отримали інформацію від узбецької влади про те, що кількість біженців, які перейшли кордон з Узбекистаном, складає 75 тисяч чоловік, але це число зростає і незабаром може перевалити за 100 тисяч», — сказав Енча на прес-конференції в Бішкеку. За його словами, в нинішній ситуації відстежувати кількість біженців на території Киргизстану не представляється можливим. У результаті чотириденних зіткнень в місті Ош і Джалал-Абадської області на півдні Киргизстану загинули щонайменше 170 людей.

15 червня 2010 року. 12.49 (Київський час) У Киргизстані мобілізовано 1200 чоловік. Часткову мобілізацію в Киргизстані пройшли 1200 чоловік, заявила глава тимчасового уряду країни Роза Отунбаєва. За її словами, 350 чоловік були мобілізовані на півдні країни, решта записалися у військкомати на півночі.

15 червня 2010 року. 12.58 (Київський час) Генеральна прокуратура Киргизстану направила запит про екстрадицію в Бішкек раніше оголошеного в розшук по лінії Інтерполу молодшого сина колишнього президента республіки Максима Бакієва, повідомила прес-служба киргизької генеральної прокуратури. Максим Бакієв у Киргизстані підозрюється у скоєнні низки злочинів економічного характеру, зокрема, в розкраданні державних коштів і йому заочно були пред'явлені звинувачення і судом дана санкція на його арешт. Раніше було оголошено про арешт Максима Бакієва в англійському аеропорту Фарнборо.

15 червня 2010 року. 15.40 (Київський час) Генпрокупратура Білорусії відмовила тимчасовому уряду Киргизстану у видачі колишнього президента країни Курманбека Бакієва. Учора під час прес-конференції в Мінську Бакієв заявив, що не збирається повертатися на батьківщину і має намір знайти собі застосування у виробничій сфері.

15 червня 2010 року. 15.57 (Київський час) Щонайменше 176 людей загинули в результаті міжетнічних зіткнень на півдні Киргизстану, повідомляє мінохоронздоров'я республіки. Голова тимчасового уряду країни Роза Отунбаєва сказала, що ця кількість жертв в рази більше офіційних даних. У ряді районів Ошської і Джалал-Абадської області введено надзвичайний стан. Представники «Червоного хреста» заявляють, що в регіоні вже загинули «кілька сотень чоловік». Президент Росії Дмитро Медведєв розпорядився відправити до Киргизстану гуманітарну допомогу.

15 червня 2010 року. 16.19 (Київський час) Узбекистан закрив кордон з Киргизстаном. Влада заявила, що зареєстрували 45 тисяч дорослих біженців. За даними ООН кількість біженців може перевищити 100 тисяч чоловік. З Киргизстану в ці дні тікають не тільки етнічні узбеки. Влада Пакистану і Китаю організували спецрейси для громадян своїх країн. Відео Російської служби Бі-Бі-Сі: "ООН: 100 тисяч біженців покинули Киргизію»

15 червня 2010 року. 17.11 (Київський час) Кількість загиблих в результаті міжетнічних зіткнень на півдні Киргизстану зросла до 178 осіб, заявили в Міністерстві охорони здоров'я республіки. ООН закликає створити гуманітарний коридор в Киргизстані.

15 червня 2010 року. 18.39 (Київський час) Тимчасовий уряд Киргизстану заявив, що загальнонаціональний референдум щодо реформи конституції відбудеться, як і планувалося, 27 червня, незважаючи на зіткнення узбеків і киргизів на півдні країни, в результаті яких загинули більше 170 людей. Крім того, влада Киргизстану заявила, що ситуація стабілізується і країна не потребує іноземних миротворців, про перекидання яких Бішкек раніше просив Москву. Росія вже заявила, що не збирається посилати військових на південь Киргизстану.

16 червня 2010 року. 07.09 (Київський час) Заступник держсекретаря США Роберт Блейк, який перебуває зараз в Туркменістані, відправиться до сусіднього Киргизстану, де в результаті безладів на міжетнічному грунті загинули понад 170 людей. Як очікується, Блейк під час візиту обговорить ситуацію в регіоні з тимчасовим урядом країни.

16 червня 2010 року. 09.08 (Київський час)У Киргизстан вилетів перший із трьох літаків з російською гуманітарною допомогою. За даними російських агентств, літак Іл-76 вилетів до Бішкеку з підмосковного аеродрому «Раменське». Всього планується доставити до Киргизстану майже 130 тонн гуманітарного вантажу з фондів Росрезерву: продукти харчування (30 тонн цукру, близько 54 тонн м'ясних і 15 тонн рибних консерв) і ковдри (15 тонн), повідомляє МНС Росії.

16 червня 2010 року. 14.35 (Київський час) У середу в адміністрації Приморського краю пройшла нарада, на якому влада намагалися зам'яти конфлікт між узбеками і киргизами, які проживають у регіоні. 13 і 14 червня в Первомайському районі Владивостока відбулися бійки, в результаті яких десятки людей отримали поранення. Зі слів імама Владивостока Абдуллаха ібн Джаміля, десять людей перебувають у лікарнях із серйозними пораненнями. З неофіційних джерел відомо, що за медичною допомогою звернулися не менше 17 чоловік та, що постраждали в бійках, десятки людей лікуються вдома. Офіційно ні міліціонери, ні медики не підтверджують сутичок, Проте, у приватних бесідах міліціонери з Первомайського району стверджують, що бійки відбувалися саме між узбеками і киргизами. Вони працюють на будівництвах саміту АТЕС, а також у службі благоустрою за замовленнями мерії Владивостока. За словами лідерів узбецької діаспори, в Примор'ї зараз легально проживає приблизно 20 тисяч узбеків і 2 тисячі киргизів.

16 червня 2010 року. 14.43 (Київський час) У результаті безладь на півдні Киргизстану загинуло 187 осіб, з яких 140 — в Ошській області, 47 — в Джалал-Абадській. Постраждалих налічується 1918, повідомили в міністерстві охорони здоров'я країни. У киргизькому МОЗ зазначають, що родичі ховають деяких загиблих, не повідомляючи медиків і владу, тому реальна кількість жертв може бути вищою. Тим часом у центрі конфлікту опинилися бензосховища в селищі Наріман неподалік від Оша, головний склад нафтопродуктів в цьому районі. Представники узбецької громади захопили об'єкт і погрожують підірвати його, якщо урядові війська підуть на штурм. Як передає з місця подій кореспондент Бі-бі-сі Райхон Демітріє, представники узбецької громади сказали їй, що більше не вірять киргизькій владі і сподіваються на те, що на південь Киргизстану прибудуть миротворці ООН. За оцінками спеціальної комісії ООН у справах біженців, близько чверті мільйона осіб у Киргизстані опинилися у становищі переміщених осіб. Тисячі узбеків, які втратили дах над головою, ще сподіваються знайти притулок в Узбекистані. Прийнявши більше 75 тисяч біженців, влада цієї країни прийняла рішення закрити кордон. У Киргизстані з середи оголошений триденний траур.

16 червня 2010 року. 15.46 (Київський час) Третій борт Іл-76 МНС Росії прибув до Киргизстану з вантажем гуманіратної допомоги. У середу вранці з підмосковного аеродрому «Раменське» вилетіли три літаки МНС.

16 червня 2010 року. 15.51 (Київський час) У Єкатеринбург з авіабази Кант в Киргизстані були вивезені 150 сімей російських військовослужбовців, передає Інтерфакс із посиланням на прес-службу Міноборони Росії. Представник міністерства заявив, що залишили авіабазу тільки ті, хто побажав це зробити. За його словами, «становище на російській авіабазі стабільне і знаходиться під контролем командування».

kirgiztan_4

16 червня 2010 року. 14.57 (Київський час) Другий борт міністерства з надзвичайних ситуацій Росії прибув до Киргизстану з вантажем гуманіратной допомоги. У середу вранці з підмосковного аеродрому «Раменське» вилетіли три літаки МНС, передають російські інформагентства. В цілому вони доставлять 129 тонн гуманітарної допомоги. Раніше ООН закликала створити гуманітарний коридор в Киргизстані, де не припиняються міжетнічні зіткнення.

16 червня 2010 року. 16.42 (Київський час) Учасники Ради Росія-НАТО збираються обговорити ситуацію в Киргизстані, заявив офіційний представник альянсу Джеймс Аппатурай. Засідання Ради починається у ці хвилини.

16 червня 2010 року. 16.45 (Київський час) Близько тисячі громадян КНР були евакуйовані з Киргизстану за останні два дні повідомляє китайський МЗС.

16 червня 2010 року. 18.33 (Київський час) Як повідомляють дипломатичні джерела в киргизькому посольстві в Москві, Росія заявила, що ОДКБ надасть тимчасовому керівництву Киргизстану зброю і військову техніку для боротьби з масовими заворушеннями на півдні країни. У прес-службі ОДКБ не підтвердили і не спростували слова киргизького дипломата. Раніше глава МЗС Росії Сергій Лавров заявляв, що «у відповідь на звернення киргизької сторони були прийняті конкретні рішення з надання матеріально-технічного сприяння правоохоронним органам для того, щоб вони могли більш ефективно боротися з безладами». Однак про надання зброї він не згадував. «Вжито заходів з надання киргизькій стороні сприяння у виявленні ініціаторів заворушень, ведення спільної інформаційної роботи, щоб населення Киргизстану бачило, хто розпалює міжнаціональну ворожнечу в цій країні», — сказав Лавров. Зараз у Москві знаходяться два представники киргизської влади — вони обговорюють обсяги допомоги. Очікується, що остаточне рішення буде прийнято протягом двох днів.

17 червня 2010 року. 00.25 (Київський час) Мешканці півдня Киргизстану потребують суттєвих обсягів гуманітарної допомоги, заявили в Міжнародному комітеті Червоного Хреста (МКЧХ). Представникам гуманітарної організації вдалося дістатися до віддалених територій республіки, де, за їхніми словами, вони виявили тисячі людей, що покинули своє житло через міжетнічні зіткнення між киргизькими і узбецькими містами. За даними МКЧХ, біженці відчувають потребу у даху над головою, продуктах харчування, воді і ліках.

17 червня 2010 року. 00.39 (Київський час) Вашингтон не розглядає можливість проведення спільної з Москвою військової операції в Киргізії, заявив помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Філіп Гордон, виступаючи у вашингтонському представництві фонду German Marshall Fund. Крім того, Гордон зазначив, що США не мають у своєму розпорядженні підтвердженням інформації про факт, що, нібито, вказує на тиск з боку Росії, який чиниться на киргизьку владу з метою закрити транзитний центр «Манас». Виступ Гордона відбулося за кілька днів до візиту в СШАросійського президента Дмитра Медведєва.

kirgiztan_5

17 червня 2010 року. 13.55 (Київський час) Покинути свої будинки в Оші та інших містах Киргизстану, де минулого тижня спалахнули міжетнічні заворушення, довелось близько 400 тис. осіб, підрахувала ООН. У результаті безладь на півдні Киргизстану, що почалися 11 червня, загинули не менше 187 осіб, постраждалих налічується понад 1000 чоловік.

17 червня 2010 року. 14.32 (Київський час) Держави Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) не планує направляти до Киргизстану миротворчі підрозділи, повідомив генеральний секретар ОДКБ Микола Бордюжа. «Розглядається питання про направлення в республіку фахівців, які знають, як планувати і як готувати операції задля запобігання масових заворушень, для виявлення ініціаторів, з локалізації бандитських угруповань, які провокують загострення ситуації. Але мова про організацію до Киргизстану миротворців не йде», — підкреслив Бордюжа.

18 червня 2010 року. 00.12 (Київський час) «Киргизька влада повинна сама дати собі раду з ситуацією в республіці, це внутрішня проблема Киргизстану»,- заявив президент Росії Дмитро Медведєв в інтерв'ю виданню The Wall Street Journal. Необхідності використання російського миротворчого контингенту в Киргизстані немає, підкреслив Медведєв, зазначивши, що Бішкек відкликав своє прохання. Раніше Киргизстан звернувся до Росії по військову допомогу у зв'язку із зіткненнями етнічних узбеків і киргизів на півдні країни; Москва поки відправила лише батальйон десантників для охорони своєї військової бази.

18 червня 2010 року. 06.16 (Київський час) Гардіананалізує події в Киргизстані, де через насильство 100 тисяч узбеків знялися з місця і рушили до кордонів країни. Якщо покладатися на новітню історію, пише газета, заворушення в Киргизстані навряд чи буде тривалим і навряд чи дестабілізує сусідні Узбекистан і Таджикістан. Газета повертає нас у 90-й і 2005-й роки до подібних спалахів насильства у Фергані, які згасли самі по собі без західної інтервенції, до якої сьогодні закликає перехідний уряд у Бішкеку. Однак ці прецеденти слугують малою втіхою для трьох надпотуг — Росії, Китаю і Сполучених Штатів, на чию економіку, безпеку і стратегічні інтереси дедалі більше впливає нестабільність Центральної Азії. Бідність, складні етнічні і племенні стосунки, поширення ісламістської ідеології в Киргизстані — все це свідчить про те, що наступна криза не за горами. Багато хто вважає, що саме Росія натисла на спусковий гачок, підірвавши позиції тепер уже поваленого президента Курманбека Бакієва. Мотиви Москви — ключові енергетичні і транзитні маршрути і бажання відновити свій політичний вплив у регіоні, який потрапляє під дедалі більший вплив китайців і американців. Китай також не може стояти осторонь. Киргизстан — його важливий торгівельний партнер, а також важливий маршрут до центрально-азійських експортних ринків Китаю — в першу чергу Казахстану. На додачу, населення уйгурів у Киргизстані налічує чверть мільйона, і стабільністю цієї громади переймається Пекін, який сам має проблему з уйгурами у своїх західних провінціях. Нестабільний Киргизстан може стати базою і притулком для уйгурських повстанців і джерелом поширення ісламістського радикалізму на Китай. На тлі усіх цих махінацій і калькуляцій, пише Гардіан, адміністрація Обами виглядає безпорадним спостерігачем. Американська військова база в киргизькому Манасі залишається основним пунктом постачань для війни в Афганістані, аби там що американці не бурмотіли про права людини і право на самовизначення. Майбутнє Манаса на тлі підірваної безпеки в країні опинилося під великим сумнівом. І Обамі тепер доведеться вибирати між сприянням демократії і реалізмом західної політики.

18 червня 2010 року. 06.51 (Київський час) У московський аеропорт Домодєдово прибув літак МНС Росії з 97 біженцями з Киргизстану на борту. У числі пасажирів громадяни Росії і Киргизстану, серед них багато дітей, повідомляють російські агентства.

18 червня 2010 року. 11.59 (Київський час) Заступник держсекретаря США Роберт Блейк, який перебуває зараз в Киргизстані, назвав ситуацію на півдні країни, де в результаті безладів на міжетнічному грунті загинули понад 190 осіб, гуманітарною кризою. Блейк закликав провести міжнародне розслідування заворушень у Киргизстані. У результаті безладів на півдні Киргизстану, що почалися 11 червня, загинули не менше 187 осіб, постраждалих налічується понад 1000 чоловік. Напередодні поїздки в зруйнований заворушеннями Ош прем'єр-міністр тимчасового уряду Киргизстану Роза Отунбаєва сказала в інтерв'ю газеті «Комерсант», що офіційна кількість загиблих в результаті безладів на півдні країни (191 особа) потрібно збільшити в 10 разів.

18 червня 2010 року. 12.08 (Київський час) Прем'єр-міністр тимчасового уряду Киргизстану Роза Отунбаєва прилетіла в зруйнований Ош, що постраждав від найбільшого за останні десятиліття етнічного конфлікту, вона пообіцяла заново відбудувати місто і закликала мешканців, що покинули свої домівки, повернутися. Як повідомляють агентства, Отунбаєва, одягнена в бронежилет, оглянула місто з гелікоптера, а потім приземлилася на центральній площі, щоб зробити заяву.

18 червня 2010 року. 16.01 (Київський час) ВІДЕО Російської служби Бі-Бі-Сі: "Доля біженців з міста Ош залишається неясною"

18 червня 2010 року. 16.33 (Київський час) Президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що без екс-президента Киргизстану Курманбека Бакієва тимчасовий уряд Рози Отунбаєвої не зможе врегулювати ситуацію на півдні країни, передає Інтерфакс. За словами Лукашенка, «не треба котити сьогодні бочки на Бакієва. Треба його попросити». «Повернеться він, або з Москви він віддасть рішення, але він повинен призначити референдум, щоб він був легітимним. Або хоча би парламент, який розігнаний», — цитує агентство слова президента Білорусі.

kirgiztan_6

20 червня 2010 року. 11.07 (Київський час) Киргизькі війська приступили до розбору загороджувальних бар'єрів, що розділяють місто Ош, в якому за останні 10 днів відбулися запеклі етнічні зіткнення між киргизами і узбеками. Як вважають, там загинули близько двох тисяч чоловік. На даний момент бронетранспортери прибирають стихійні барикади із спалених автомобілів, бетонних загороджень і зрубаних дерев. За даними гуманітарних агентств, у результаті насильства триста тисяч чоловік по всій країні змушені були залишити свої будинки і ще 100 тисяч втекли за кордон у сусідній Узбекистан.

20 червня 2010 року. 20.38 (Київський час) Голова російського МЗС Сергій Лавров і держсекретар США Хілларі Клінтон в телефонній розмові дійшли думки, що проведення 27 червня референдуму в Киргизстані буде мати велике значення для стабілізації ситуації в країні. На думку сторін, основні зусилля міжнародного співтовариства повинні бути спрямовані на подолання гуманітарної кризи в Киргизстані, включаючи координацію з питання направлення в країну гуманітарної допомоги.

21 червня 2010 року. 07.27 (Київський час) Більше 90 кримінальних справ порушено у зв'язку з Ошськими подіями, повідомляє прес-служба коменданта киргизького міста Ош. У прес-службі відомства повідомили, що за підозрою в причетності до злочинів затримано більше 30 осіб. У рамках порушених кримінальних справ призначено 159 експертиз, з них 8 судово-балістичних і 2 вибухотехнічних, цитує дані прес-служби агентство 24.kg. За попередніми даними, з виявлених 195 тіл 122 опізнані. За рештою проводяться заходи щодо встановлення особи і впізнання.

21 червня 2010 року. 08.21 (Київський час) За останніми даними, число загиблих в результаті зіткнень на півдні Киргизстану досягла 208 осіб, повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров'я республіки.

21 червня 2010 року. 11.31 (Київський час) Керівники правозахисних центрів «Громадяни проти корупції» і «Килим шами» повідомили про проведення владою «зачистки» в узбецькому передмісті Оша, Нарімане, в результаті якої загинули близько 20 людей. "Багатьох жителів побили, забирають в міліцію під приводом відсутності документів, — повідомляє правозахисний центр "Громадяни проти корупції «. У Нарімане підкидають наркотики і зброю».

Голова ОБСЄ і голова МЗС Казахстана Канат Саудабаєв та держсекретар США Хілларі Клінтон домовились про консолодацію зусиль ОБСЄ та ООН в організації допомоги Киргизстану. Клінтон та Саудабаєв також призвали тимчасове правління  Киргизстану « до більш ефективної роботи зі сторонами, втягнутими до кофлікту, створенню необхідних умов для міжнаціональної терпимості». За висновками розмови досягли домовленності про дальнійший моніторинг ситуації та продоженні консультацій в цілях координації дій, направлених на стабілізацію ситуації в Киргизстані.

Організація по безпеці й співробітництву  в Європі (ОБСЄ) вирішила негайно відправити  в Киргизстан консультативну поліцейську групу.

Місія повинна буде сприяти ослабленню міжетнічної напруженості в південних регіонах, а також допоможе  в проведенні моніторингу ситуації.

Раніше мер Оша Меліс Мурзакматов заявив в інтервю радіо Свобода,  що більшість городян проти розміщення іноземних поліцейських. Мурзакматов також спростував заяви про жорстоке поводження місцевих сил безпеки із затриманими представниками узбецької громади.

kirgiztan_7

На даний час миротворчий персонал з числа працівників ОВС складає 2 особи.

Правові підстави:

1. Меморандум про взаєморозуміння щодо Місії ОБСЄ в Україні між Урядом України та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі24 січня 1995 року.

2. Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) щодо створення нової форми співробітництва від 13 липня 1999 р.( Меморандум ратифіковано Законом N 1446-III ( 1446-14 ) від 10.02.2000 ).

3. Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Киргизькою Республікою  ( Договір ратифіковано Законом N 106/97-ВР від 21.02.97 ).