“Розбудова морально-етичної складової операцій з підтримання миру” працівниками Спеціального миротворчого центру

"Розбудова морально-етичної складової операцій з підтримання миру"

працівниками Спеціального миротворчого центру 

 

  31 серпня по 4 вересня 2015 року заступник начальника Спеціального миротворчого центру – начальник відділу супроводження миротворчих місій  підполковник міліції Кондратьєв Павло Ярославович та перекладач відділу супроводження миротворчих місій Спеціального миротворчого центру Янчук Сергій Ярославович брали участь в навчальному курсі з проблем розбудови морально-етичної складової операцій з підтримання миру, який проходив у  Навчальному центрі миротворчих операцій (Peace Support Operations Training Centre) на військовій базі  “Бутмир” м. Сараєво, Боснія і Герцеговина.

Центр був заснований у 2003 році за сприяння Міністерства оборони Великобританії, з метою забезпечення професійного військового навчання та підготовку кадрів Збройних сил держав, що приймають участь в операціях з підтримання мира.  

 

 

Ефективна теоретична та практична підготовка спеціалістів для участі у миротворчих місіях та операціях з підтримання миру гарантується високим професійним рівнем підготовки викладацького складу та організації курсу.

Головна мета курсу полягала у напрацюванні умінь та навичок, які дозволять виявляти, ідентифікувати та протидіяти проявам різних  видів корупції, які загрожують успішній імплементації мандата багатонаціональної операції з підтримання миру.

 

Програма навчального курсу викладалась англійською мовою і була розрахована на слухачів, які мають достатній рівень мовної підготовки.  

  Вивчались питання  антикорупційних заходів в поточних миротворчих місіях НАТО та ООН, лідерство та морально-етичні аспекти діяльності місій з підтримання миру, досвід країн НАТО у боротьби з корупцією.

 

 

 Згідно з програмою навчань було сформовано 3 групи по 7-8 чоловік, роботу яких спрямовували та координували висококваліфіковані фахівці із силових відомств Боснії і Герцеговини, Великобританії та Албанії, які мають значний досвід миротворчих операцій. За допомогою координаторів слухачі відпрацьовували різні способи виявлення корупційних схем на основі реальних ситуацій, що мали місце в Афганістані у 2010 році.

 

Також був відпрацьований сценарій аудиту фінансової діяльності вищого керівництва умовної багатонаціональної миротворчої місії ООН. Кожен із учасників групи отримав індивідуальне завдання, пов’язане з виконанням посадових обов’язків згідно визначених ролей.

 

Представник кожної робочої групи згодом доповідав результати спільної роботи, які могли оцінити як інструктори, так і слухачі курсу. Таким чином, підсумки роботи кожної групи виносилися на загальне обговорення.

Під час цього курсу слухачі мали унікальну можливість прослухати презентації не лише боснійських фахівців зі складу НЦМО, а й таких експертів з Штаб-квартири НАТО в Брюсселі, як: радник з правових питань Генерального Секретаря НАТО Стівен Гілл (США), бригадний генерал Іван Карузо (Італія) та інші.

Не менш цікавими були презентації й інших доповідачів. Так, цікавою й неординарною була доповідь майора Горана Стокіча (Боснія і Герцеговина) на тему: «Особистісні та професійні чесноти: Кодекси поведінки і професіоналізм у збройних силах». У своїй  доповіді м-р Стокіч чітко розмежував морально-етичну складову особистості військовослужбовця, миротворчої місії та ООН, а також доповнив свою доповідь цікавими прикладами із власного досвіду перебування у міжнародних миротворчих місіях.

Надзвичайною інтенсивністю та експресивністю вражала доповідь Еммануеля Хундзінгера (Франція) працівника відділу політичних питань та політики безпеки НАТО. Тема доповіді пана  Хундзінгера стосувалася закупівель та укладання контрактів. Доповідач розповідав про те, як правильно організовані процедури закупівель та укладання контрактів допомагають запобігати корупції і сприяють побудові морально-етичної складової міжнародної миротворчої місії, а також міжнародних організацій". До речі, пан  Хундзінгер був єдиним із запрошених експертів, який особисто проводив практичні заняття із усіма слухачами курсу.

Серед слухачів курсу були представники 10 країн, а саме: 9 учасників з Боснії та Герцеговини, 2 з Молдови, 3 з Македонії, 2 з Грузії, 2 з Сербії, 3 з України, 2 з Єгипту та по одному учаснику з Азербайджану, Албанії та Тунісу.

 

 

Неформальне спілкування з іноземними колегами дало змогу обмінюватися безцінним досвідом, отриманим у миротворчих операціях у різних куточках світу.

 

 

 

Після закінчення навчання усі учасники отримали сертифікати про успішне проходження курсу і подякували його організаторам та інструкторам.