Історія створення Спеціального миротворчого центру

МВС України приймає участь у міжнародних миротворчих операціях вже більше 16 років. Взагалі за даний період більш ніж 2000 працівників МВС України приймали та приймають участь у операціях із підтримки миру під егідою ООН, ОБСЄ та ЄС у 11 країнах світу.

Навесні 1994 року перші українські правоохоронці були запрошені Секретаріатом ООН прийняти участь у миротворчих операціях на території колишньої Югославії. З самого першого дня виконуючи свої службові обов’язки у складі спостерігачів цивільної поліції ООН українці проявили справжній професіоналізм, який неодноразово був відзначений керівництвом миротворчих місій.

Цей фактор зумовив зростання кількості персоналу МВС України у миротворчих місіях та необхідність цілеспрямованої підготовки спеціалістів міжнародного рівня для ще більш ефективного вкладу України в миротворчу діяльність та успішної інтеграції України до світових спільнот. В 2003 році керівництво МВС України прийняло рішення створити на базі Національної академії внутрішніх справ України Спеціальний миротворчий центр, що став єдиним у системі МВС України підрозділом, який займається добором, підготовкою, кадровим супроводженням та матеріально-технічним забезпеченням миротворців-правоохоронців. З 2003 по 2005 р.р. СМЦ начальником був підполковник міліції Марченко Євген Петрович. З 2005 по 2009 рр. СМЦ очолював підполковник міліції Сачаво Андрій Григорович. Після цього центром керував підполковник міліції Воробйов Руслан Анатолійович. Сьогодні центр очолює полковник міліції Шеваріхін Андрій Олександрович.

За період з 2000 р. по 2009 р. близько 1600 працівників органів внутрішніх справ України та військовослужбовців внутрішніх військ МВС України брали участь в операціях з підтримання миру у складі Спеціального та Кінологічного миротворчих підрозділах МВС України в Косово

Підрозділи виконували наступні завдання:

 • патрулювання зони відповідальності;
 • охорону та захист членів міжнародних місій на території Косово;
 • супровід та забезпечення охорони особливо важливих осіб із числа керівництва місії та представників владних структур;
 • припинення масових заворушень;
 • перевірка осіб на предмет наявності в них наркотиків, вибухівки, зброї;
 • охорону особливо важливих об’єктів;
 • участь у спільних з іншими міжнародними поліцейськими заходах щодо затримання правопорушників;
 • виконання інших завдань керівництва Міжнародної поліції згідно з оперативним статутом місії.

Працівники Спеціального миротворчого підрозділу МВС України в Косово завжди діяли професійно та рішуче, незважаючи на труднощі та небезпеку. Виконуючи свій міжнародний обов‘язок за час несення служби по підтриманню миру на території відповідальності Косово, один миротворець (заступник командира оперативного взводу старший лейтенант Ігор Кіналь) загинув і понад 20 чоловік отримали поранення, захищаючи мир і спокій на Балканах.

Серед задач, які виконують українські миротворці, такі як:

 • контроль за дотриманням прав людини, 
 • реформування місцевих поліцейських сил по демократичному принципу, 
 • примирення ворогуючих сторін, 
 • боротьба з тероризмом, нелегальною торгівлею людьми, зброєю, наркотиками, 
 • розробка глобальних програм по зміцненню безпеки в кожному окремому регіоні та в державі в цілому.

Слід зазначити, що багатьох українських миротворців призначали на керівні посади у штабах миротворчих місій ООН, ОБСЄ та ЄС.

Основною метою створення та діяльності СМЦ є відбір, підготовка та навчання висококваліфікованого миротворчого персоналу з числа працівників ОВС та осіб, звільнених з ОВС за вислугою років, здатних гідно представляти інтереси зовнішньої політики України на міжнародному рівні, а також виконувати весь обсяг функцій, які передбачені нормативними вимогами ООН, ОБСЄ та Ради Європи для міжнародного поліцейського персоналу.

Основні напрямками діяльності Спеціального миротворчого
центру Національної академії:

Тестування та відбір;

а) Організація та проведення первинного тестування кандидатів для участі у міжнародних миротворчих місіях, яке складається з перевірки знань англійської (французької) мови, навичок керування повнопривідним автомобілем та володіння зброєю;
б) Проведення добору персоналу для Спеціальних та Кінологічного миротворчих підрозділів, до якого входить тестування з фізичної підготовки, тактики, вогневої підготовки та профільної підготовки (комп’ютерної, мовної, автомобільної та ін.) в залежності від посади, на яку претендує кандидат;
в) Організація та забезпечення роботи комісій Департаменту миротворчих операцій Секретаріату ООН з відбору кандидатів до складу цивільної поліції ООН та миротворчих підрозділів. На цьому на центр покладено обов’язки сприяння та допомоги іноземним спеціалістам;
г) Разом із Департаментом кадрового забезпечення МВС України підготовка матеріалів та організація проведення засідання Комісії МВС України з відбору працівників органів внутрішніх справ та військовослужбовців внутрішніх військ для направлення до міжнародних миротворчих місій.

Підготовка;

Спеціальний миротворчий центр безпосередньо перед направленням до місії проводить навчально-тренувальні збори на яких забезпечується планова підготовка миротворчого персоналу МВС України. Проводиться мінна, мовна, автомобільна, медична, психологічна, вогнева підготовки. Підготовка складається з лекційних та практичних занять, на яких відтворюються реальні кризові ситуації, що можуть виникнути в місії та проводиться навчання з їх подолання. Особлива увага приділяється психологічній підготовці.

Матеріально-технічне забезпечення;

Центром проводиться весь спектр матеріально-технічного забезпечення миротворчого персоналу, що включає як гривневе так і валютне грошове утримання миротворчого персоналу, забезпечення підрозділів форменим одягом, зброєю, спеціальними засобами, транспортом та подальшим поповненням усіх необхідних ресурсів.

Організація направлення працівників МВС України до складу миротворчих місій;

СМЦ виконує весь спектр функцій митного оформлення та завдань по матеріально-технічному забезпеченню і організації направлення миротворчого персоналу МВС України до миротворчих місій.

Спеціальний миротворчий центр академії плідно співпрацює з Британською Радою в Україні, посольствами Швеції, Данії, Великої Британії в Україні, Навчально-науковим центром міжнародної миротворчої діяльності Національного університету оборони України, навчальними центрами Італії, Великобританії, Швеції, Данії.

Кожен працівник міліції чи військовослужбовець внутрішніх військ МВС України має змогу стати кандидатами для участі в миротворчих місіях.